Szkolna biblioteka internetowa Wolne Lektury (http://www.wolnelektury.pl) udostępnia on-line za darmo i z prawem do dalszego wykorzystania lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W chwili obecnej w katalogu biblioteki znajduje się ponad 1400 książek i ponad 100 godzin audiobooków (czytanych przez takich lektorów, jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra). Są to lektury najwyższej jakości - nad ich redakcją literacką czuwają doktorzy polonistyki.
Biblioteka internetowa Wolne Lektury posiada w swoich zbiorach pozycje, które trafiły już do domeny publicznej (nie są objęte majątkowymi prawami autorskimi). Utwory są opracowane merytorycznie, opatrzone przypisami i motywami i udostępnione w kilku formatach (HTML, TXT, PDF, EPUB, MP3, Ogg Vorbis i DAISY). Można je zgodnie z prawem bezpłatnie czytać, słuchać, ściągać na swój komputer, wgrywać na tablet lub czytnik, a także udostępniać innym i cytować.
Nasza biblioteka to cenione i często używane źródło zdigitalizowanych dzieł literatury. Powstaje ona we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską i Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Tworzona jest pro publico bono przez fundację Nowoczesna Polska.
Czytelnicy bardzo cenią sobie nasze repozytorium - z biblioteki korzysta miesięcznie ok. 160 000 osób. W sumie od września 2007 roku zanotowaliśmy 3,5 miliona odwiedzin. Niewątpliwą zaletą biblioteki jest to, że jest czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, całkowicie darmowa i dostępna na całym świecie.
Magdalena Biernat
koordynatorka projektu Wolne Lektury